Nowa rzeźba przed budynkiem Elektrowni

29 października przed budynkiem Elektrowni, w przestrzeni publicznej, stanęła rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”. Stalowa instalacja została zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 m wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

Krzysztof M. Bednarski – ur. 1953 w Krakowie. Rzeźbiarz, akcjoner, twórca obiektów, instalacji i filmów video, plakacista. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem. Jerzego Jarnuszkiewicza, Oscara Hansena i Grzegorza Kowalskiego. Mieszka i tworzy w Rzymie i Warszawie. Jest laureatem prestiżowych wyróżnień, m. in. stypendium włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1988-1989), nagrody-stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą (1998), Nagrody im. Katarzyny Kobro (2004), Nagrody Artystycznej Kwartalnika "Exit" (2005) oraz Złotej Sowy Polonii (Wiedeń, 2012).

W 2011 roku Bednarskiego odznaczono Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem pomników nagrobnych m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego oraz Tomasza Stańki.