DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia „ w Radomiu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do internetowej strony https://www.elektrownia.bip.gmina.pl oraz https://www.mcswelektrownia.pl

.

Data publikacji obecnej wersji strony internetowej: 12 marca 2025

Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2025-03-12. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.


Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt na adres poczty elektronicznej poczta@mcswelektrownia.pl., numer telefonu 48 383 60 77. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.



Procedura wnioskowo - skargowa



Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna:

• Budynek „Elektrowni” znajduje się w centrum miasta, jest dobrze widoczny z poziomu ulicy. Można łatwo dostać się tutaj autem oraz komunikacją miejską. W pobliżu instytucji znajdują się linie autobusowe 1, 7, 8, 9, 15, 25. W autobusach przekazywana jest informacja głosowa o przystanku w pobliżu instytucji. Na parkingu znajdują się miejsca postojowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Stanowiska te mieszczą się tuż przed wejściem głównym. Teren parkingu wyłożony jest płaską kostką brukową. Na drodze do budynku nie ma różnic w poziomie nawierzchni.


STREFA WEJŚCIA jest równa, posiada zadaszenie chroniące przed deszczem oraz witryny, w których widnieją monitory informujące o aktualnych wydarzeniach. Do środka prowadzą szerokie, bezprogowe drzwi, umożliwiające swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim.
W razie problemów z dostaniem się do środka, można wezwać pomoc, korzystając z dzwonka/gonga przywoławczego znajdującego się po lewej stronie od drzwi.

• KASA/ RECEPCJA I HOL GŁÓWNY
Na wprost wejścia głównego znajduje się kasa biletowa oraz recepcja. Tutaj można dowiedzieć się jakie aktualnie wystawy można zwiedzić oraz jaki obejrzeć film. Na ladzie recepcji znajdują się ulotki informacyjne, repertuar kina, materiały reklamowe czy wspomagające dla osób ze specjalnymi potrzebami. Lada kasowa jest częściowo obniżona, można przy niej usiąść lub wygodnie podjechać wózkiem. Wyposażona jest w pętlę indukcyjną.
Wszystkie szklane drzwi oznaczone są tabliczkami w języku Braille’a oraz pasami kontrastującymi, aby były dobrze widoczne dla zwiedzających.
Podłogi holu głównego są odpowiednio zróżnicowanie kolorystyczne, z podziałem na strefy: wejściową, kasową, hol ze stolikami, szatnia, toalety, ciąg komunikacyjny.

• SALE WYSTAWOWE znajdują się na parterze oraz pierwszym piętrze. Wejście do sal znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego oraz po prawej stronie od recepcji. Wszystkie drzwi posiadają opisy w języku Braille’a. Opiekun wystawy lub pracownik recepcji otwiera drzwi i opowiada o kierunku zwiedzania.

Na dole mieszczą się dwie duże sale oraz dwie mniejsze. Sale są połączone ze sobą, nie oddzielają je drzwi. Na jednej z nich zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądał piec używany w starej elektrowni. Obecnie piec został zaadaptowany na małe przestrzenie ekspozycyjne, można do nich wejść po schodach.

Do sal na pierwszym piętrze prowadzą wewnętrzne schody wyposażone w listwy kontrastowe oraz w poręcze oznaczone tabliczkami w języku Braille’a.

Windy prowadzące na piętra są przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, posiadająca informację głosową oraz panele z przyciskami w języku Braille’a.

Wszystkie przestrzenie wystawowe są odpowiednio szerokie i wolne od przeszkód, odpowiednie dla manewrów wózków inwalidzkich czy dziecięcych. Posadzki są równe, przejścia między salami nie posiadają progów. Na wszystkich salach wystawowych znajdują się pętle indukcyjne.

W ciągach komunikacyjnych oraz na salach znajdują się kanapy, na których można odpocząć.

• Na parterze oraz na pierwszym piętrze znajdują się makiety tyflograficzne.
• Osoby z niepełnosprawościami ruchowymi mogą dostać się na Taras Widokowy za pomocą platformy schodowej.
• Na terenie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu nie ma przeszkód wprowadzenia psa przewodnika posiadającego certyfikat potwierdzający status psa asystującego.
• Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. 
Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.



Strona internetowa



Strona internetowa jest przystosowana do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Znajduje się na niej opcja ułatwionego dostępu w postaci alternatywnego sposobu przedstawienia informacji przekazanej za pomocą koloru. Strona zawiera audiodeskrypcje dotyczące dużej części ekspozycji, możliwe do odtworzenia w przeglądarce internetowej lub urządzeniach mobilnych.

Koordynatorem projektu jest Ewelina Aleksandrzak
e-mail: ewelina.aleksandrzak@mcswelektrownia.pl