Zapraszamy nauczycieli i opiekunów grup przedszkolnych i szkolnych do odkrywania sztuki współczesnej w ramach warsztatów edukacyjnych w Elektrowni. Celem naszej działalności jest wprowadzenie dzieci w przestrzeń współczesnej kultury.

Proponowane zajęcia wspierają rozwój zdolności manualnych i wrażliwości estetycznej wśród uczestników. Spotkania rozpoczynamy od spacerów po wystawach, na których edukatorzy prowadzą dialog z dziećmi. Swobodna rozmowa pozwala na oswojenie przestrzeni instytucji kultury oraz stanowi podstawę działań warsztatowych. Nie unikamy trudnych pytań, opowiadamy o sztuce współczesnej prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Zdobyte w trakcie zwiedzania informacje wykorzystujemy podczas plastycznych zabaw w pracowni edukacyjnej. Eksperymentujemy z kolorami, kształtami i dźwiękami. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy ze strony placówek oświatowych. Dostosowujemy metody działań do indywidualnych potrzeb naszych grup. Zachęcamy do wizyty w Elektrowni!

 
OFERTA ZAJĘĆ DLA PRZEDSZKOLI

 

KOLOR

Kolor wyraża więcej niż 1000 słów! Radość, smutek, energia czy tęsknota? Prawie każdą naszą emocję można opisać za pomocą barw. Dla artystów są one podstawowym narzędziem pracy, uniwersalnym językiem komunikacji z odbiorcą. Skąd biorą się kolory, co oznaczają, ile ich jest, kiedy ich nie ma? Odpowiedzi znajdziemy uważnie przyglądając się sztuce współczesnej, a także …tęczy! W trakcie warsztatu sami stworzymy farby, którymi namalujemy emocjonalne obrazy.

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os

KSZTAŁT

Wyobraź sobie, że gasną wszystkie światła. Dookoła panuje ciemność a kolory zlały się w wielką, czarną plamę. Co robić? Dotykać! Pod palcami trójwymiarowe przedmioty dostarczą nam wiele cennych wskazówek. Czy coś jest duże, gładkie, skomplikowane czy ciepłe? Formy przestrzenne są nośnikiem wielu wrażeń i informacji. W sztuce współczesnej jest dużo przykładów na wykorzystanie różnorodnych kształtów, faktur i materiałów. Wzorem współczesnych rzeźbiarzy zamienimy drobne przedmioty codziennego użytku w przestrzenne kompozycje.   

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os

 
RUCH

Ruch to zdrowie, a ruszać się może każdy, nawet artysta malarz! Jeśli myśleliście, że tworzenie sztuki ogranicza się tylko do pracy rąk, to jesteście w błędzie. Podczas warsztatów będziemy biegać, skakać, tańczyć i jednocześnie rysować. W ten sposób powstaną pełne ekspresji dzieła nawiązujące do malarstwa akcji i działań performance. Artyści XX wieku udowodnili, że sztuka może być plastycznym zapisem ruchu człowieka.

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os

DŹWIĘK

Szuru buru! To ja, dźwięk! Dziś w wielu galeriach i muzeach wytężamy nie tylko wzrok, ale i słuch. Artyści chętnie sięgają po zjawiska dźwiękowe, które wzbogacają przesłanie i odbiór ich działań. Filmy video, instalacje, performance to formy pełne odgłosów, muzyki lub wypowiedzianych słów. Na naszych warsztatach zamienimy dźwięki w obrazy. Z szeleszczących tkanin, cieknących farb i rwanego papieru przygotujemy hałasujące obrazy.


Czas: 90 minut

Cena: 16 zł/os

 
ŚWIATŁO

Jesienne korony drzew, pomarańczowe elewacje budynków czy intensywnie błękitne niebo to magiczne spektakle, które rozgrywają się dookoła nas. Nie byłyby one możliwe gdyby nie słońce nadające im intensywność barw i specyficzną atmosferę. Jaki wpływ wywiera światło na kolory i kształty? Poszukamy odpowiedzi na te pytania przyglądając się arcydziełom malarstwa. Podczas warsztatów wykorzystamy magiczne spraye do stworzenia świetlnych grafitti.

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os

KOMPOZYCJA

Przepis na kompot: ciemna plama w rogu, czarny kwadrat na środku a po przekątnej falowana linia. Smacznego! Dzieła sztuki nie powstają z przypadku. Artysta, tak jak dobry kucharz, dobiera składniki w określonych proporcjach w odpowiednim miejscu. Jeśli potrawa ma się udać potrzeba wiedzy i doświadczenia. Zapraszamy na warsztaty z artystycznej księgi kucharskiej czyli kompozycji. Stworzymy prace symetryczne, diagonalne, centralne i dynamiczne. Mniam!

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os

 
SŁOWO

My tu gadu gadu, a artyści projektują. Plakaty, książki, grafiki a nawet litery. Świat dookoła nas wypełniony jest mnóstwem komunikatów i obrazów. Za kształt wielu z nich odpowiedzialni są ilustratorzy i graficy, którzy w XX wieku stworzyli zasady projektowania graficznego. Przyjrzymy im się, a następnie zamienimy nasze ulubione słowa w zainspirowane sztuką współczesną zwariowane obrazy.  

Czas: 90 minut
Cena: 16 zł/os