Tomasz Drewicz - Komfort termiczny

Wernisaż: 17.05.2019, godz. 17.00
Wystawa czynna do 25.08.2019

Prezentowana w radomskiej Elektrowni wystawa pt. „Komfort termiczny” autorstwa Tomasza Drewicza ukazuje jego najnowsze prace, w których odnosi się do zjawiska Ciepła. Autor rozpracowuje tę problematykę na wielu polach - zarówno czysto fizycznych jak i w szerszym znaczeniu. Ciepło traktuje bowiem jako metaforę, mówiącą o wszechobecnej potrzebie wymiany oraz o ciągłym, nieskończonym procesie dochodzenia do równowagi.
 

W swoich pracach wykorzystuje różne materiały, a wśród nich i te mające ciekawe właściwości cieplne, czyli na przykład farbę termochromową, która w reakcji na zmianę temperatury robi się przezroczysta oraz kruszywo korkowe, które posiada bardzo dobre właściwości termo i dźwięko - izolacyjne. Wybrane substancje stają się dla niego fundamentem, na którym konstruuje szeroko interpretowalne sytuacje, nazywane przez samego artystę „zdarzeniami”. Jego ostatni projekt prezentowany jesienią 2018 roku w galerii AT w Poznaniu, będący subtelnym komentarzem do bieżącej sytuacji politycznej, odnosił się jednocześnie do problematyki cenzury, inwigilacji, prawa do zgromadzeń, społecznych zachowań wobec „obcego” itp. Korzystając ze specyficznych warunków ekspozycyjnych jakimi dysponuje Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu autor rekonstruuje tę sytuację i ponownie buduje swój autorski dialog z widzem poszerzając go, tym razem, o kwestie związane z miejscem oraz czasem...

Tomasz Drewicz - Ur. 29.04.1982 w Obornikach Wielkopolskich. Artysta, kurator, krytyk i animator kultury.

W latach 2001 - 2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. W latach 2004 - 2009 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Od roku 2009 pracuje na macierzystej uczelni – obecnie na stanowisku adiunkta w VI Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.

Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2010 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Publikuje teksty w magazynach polskich i zagranicznych.

W swojej praktyce artystycznej zajmuje się przede wszystkim instalacją i obiektem. Często sięga również po inne media takie jak: fotografia, wideo a czasem również performance. Swoje realizacje nazywa „zdarzeniami”, a do ich współtworzenia często zaprasza odbiorców. W swoich ostatnich pracach rozpatruje zagadnienia związane z fenomenem „ciepła”.

Mieszka i pracuje w Poznaniu.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:

2018 – „Ciepłem”, Galeria AT, Poznań
2015 – „Obiekt a instalacja”, Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA, Rawicz
2015 – „Zaraz wracam”, Galeria AT, Poznań
2014 – „Pętla”, Galeria SIŁOWNIA, Poznań
2009 – „Dyby”, Galeria PRZYCHODNIA, Poznań


WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

2018 - „Interplay”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko,
2017 - „Litość / Trwoga”, Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski
2016 - „Synteza sztuk”, Galeria Miejska BWA Bydgoszcz
2015 - „Poza protokołem / Off the record”, UP Gallery, Berlin
2014 - „InSpiracje – EXTREME”, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej, Galeria 13 Muz, Szczecin

ZOBACZ FOTORELACJĘ