WYDAWNICTWA

2022-2023



Fangor. Dzisiaj są moje urodziny

Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin
Wojciecha Fangora


Mazowieckie Centrum Sztuki
 Współczesnej Elektrownia w Radomiu 2022

Kurator wystawy – Paweł Witold Witkowski

Redakcja – Kamila Bulzacka-Mrzygłód

Projekt graficzny – Jakub Koselnik

Reprodukcje – Marcin Kucewicz

Wersja językowa – PL

Format – 29 × 23,5 cm

Objętość – 72 s.

Ilustracje kolorowe 

Oprawa twarda

ISBN 978-83-62140-19-0



Cena – 60 zł

Publikacja towarzysząca wystawie Wojciecha Fangora w 100. rocznicę urodzin. Na wystawie i w katalogu zaprezentowano kilkadziesiąt mniej znanych dzieł Fangora – portrety otaczających go bliskich osób oraz przedstawienia miejsc, które odegrały znaczącą rolę w jego życiu. Tę wizualną i bardzo osobistą opowieść uzupełniają niepublikowane dotąd fragmenty autobiografii artysty, które w porządku chronologicznym odsłaniają najważniejsze wydarzenia z jego życia i twórczości. Prezentowane dzieła oraz autobiografia artysty zostały udostępnione dzięki uprzejmości Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.



Longin Pinkowski.
Malarstwo


Mazowieckie Centrum Sztuki
Współczesnej Elektrownia w Radomiu 2022

Redaktor – Mariusz Jończy

Wersja językowa – PL, ENG

Format – 29 × 21 cm

Objętość – 152 s.

Ilustracje kolorowe 

Oprawa twarda

ISBN 978-83-62140-15-2



Cena – 85 zł

Polsko-angielska publikacja podsumowująca pięćdziesiąt pięć lat pracy twórczej Longina Pinkowskiego – jednego z twórców Grupy M-5, najważniejszej grupy artystycznej w historii radomskiej plastyki – i towarzysząca jego retrospektywnej wystawie w Elektrowni. W książce znalazły się teksty Mariusza Jończy, Romualda K. Bochyńskiego, Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego, Mariana Rumina i Mieczysława Szewczuka. Osobną część stanowi katalog prac artysty od roku 1967 po najnowsze realizacje.



Ewa Banaszczyk.
M


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu, Radom 2022

Autorzy tekstów – Weronika Elertowska,
Stanisława Zacharko-Łagowska

Redakcja – Kamila Bulzacka-Mrzygłód

Projekt graficzny – Karol Mularczyk

Wersja językowa – PL

Format – 29 × 29 cm

Objętość – 50 s.

Ilustracje kolorowe

Oprawa miękka

ISBN 978-83-62140-11-4



Cena – 60 zł

Dwujęzyczna publikacja towarzysząca wystawie Ewy Banaszczyk pt. „M” (30.09–6.11.2022). W prezentowanym, najnowszym, cyklu dominują intymne przedmioty codziennego użytku: fragmenty ubrań, buty, torby. Obecne w tych pracach wątki feministyczne analizuje w swoim tekście Weronika Elertowska, odwołując się do tradycji sztuki kobiecej w Polsce. Autorka zwraca również uwagę na podejmowaną przez Ewę Banaszczyk problematykę pozycji kobiety-artystki oraz relacji między życiem a sztuką. Z kolei Stanisława Zacharko-Łagowska szczególnie podkreśla głęboko osobiste treści obecne w pracach tej artystki. Publikacja zawiera rozbudowaną część katalogową.



Woman Art Power


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu,
Radom 2022

Autorzy tekstów – Paweł Witold Witkowski, Sabina Twardowska

Redakcja – Kamila Bulzacka-Mrzygłód

Projekt graficzny – Marcin Kucewicz

Wersja językowa – PL

Format – 26 × 23 cm

Objętość – 56 s.

Ilustracje kolorowe

Oprawa miękka

ISBN 978-83-62140-07-7

Cena – 39 zł

Publikacja towarzysząca wystawie „Woman Art Power” (18.06–11.09.2022), na której zaprezentowano prace 20 współczesnych artystek: Anny Baumgart, Beaty Ewy Białeckiej, Julii Curyło, Martyny Czech, Iwony Demko, Olgi Dmowskiej, Moniki Falkus, Anny Grzymały, Doroty Hadrian, Bożeny Klimek-Kurkowskiej, Hanny Krzysztofiak, Katarzyny Kukuły, Agaty Kus, Katarzyny Pietrzak, Jadwigi Sawickiej, Heleny Stiasny, Sabiny Twardowskiej, Alex Urban, Ludmiły Woźniczko i Agaty Zbylut. W publikacji znalazły się teksty kuratora wystawy Pawła Witolda Witkowskiego i Sabiny Twardowskiej, komentarze artystek do reprodukowanych prac, noty biograficzne oraz spis wszystkich prezentowanych na wystawie prac.

 



Basia Bańda. Najbardziej na świecie


BWA, Zielona Góra 2021

Wersja językowa – PL, ENG

Format – 22 × 17 cm

Objętość – 368 s.

Ilustracje kolorowe 

Oprawa twarda

ISBN 978-83-62140-07-9

Cena – 140 zł

Polsko-angielska publikacja podsumowująca dwadzieścia lat pracy twórczej Basi Bańdy i towarzysząca ogromnej, retrospektywnej wystawie w Elektrowni pt. „Róże i róże”. Prace artystki koncentrują się na problematyce ciała, seksualności, sferze emocjonalnej związanej z intymnością i źródłach lęków ukrytych w podświadomości. Twórczość tę z różnych perspektyw opisują znakomici pisarze i pisarki: Wojciech Kozłowski, Ewa Łączyńska-Widz, Ryszard Woźniak, Marta Lisok i Miłosz Markiewicz. Obszerna część ilustracyjna przedstawia w układzie chronologicznym prace Basi Bańdy z lat 2001-2021. Publikacja zawiera również spis wystaw oraz wykaz prac znajdujących się w kolekcjach prywatnych i muzealnych.



Pola Dwurnik. Kości i pióra


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom 2022

Autorzy tekstów – Igor Bloch,
Anna Theiss, Daniel Ożga

Redakcja – Paweł Wielopolski

Tłumaczenie – Mikołaj Golubiewski

Wersja językowa – PL, ENG

Format – 21 × 13 cm

Objętość – s. 100

Ilustracje kolorowe

Oprawa miękka

ISBN 978-83-62140-03-9
Cena – 25 zł

Pola Dwurnik jest artystką wizualną. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się również w pracowniach rodziców: Edwarda Dwurnika i Teresy Gierzyńskiej. Główne obszary jej działalności artystycznej to malarstwo olejne, różne formy rysunku i litografia. Wydana przez Elektrownię publikacja towarzyszy wystawie „Kości i pióra”, na której artystka prezentuje trzy cykle „Nokturny”, „Apolonia” i „Seria główna”. Dopełnieniem tekstów kuratora Igora Blocha, Anny Theiss i Daniela Ożgi jest obszerny materiał ilustracyjny.



Bożena Kowalska
Mieczysław Knut – Ku transcendencji

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Radom 2022
Wersja językowa – PL, ENG
Format – 28,5 × 21,5 cm
Objętość – 260 s.
Ilustracje kolorowe
Oprawa twarda
ISBN 978-83-62140-90-9

Cena – 80 zł

Monografia stanowi analityczne opracowanie Bożeny Kowalskiej twórczości Mieczysława Knuta. Autorka przybliża niełatwe w odbiorze malarstwo tego artysty – pełne powagi i subtelności, ezoteryczne i medytatywne, niosące za sobą istotne przekazy-pytania dotyczące problemów gnozeologicznych, ontologicznych i egzystencjalnych. W książce znalazła się dokumentacja i szczegółowe omówienie kolejnych cyklów malarskich Mieczysława Knuta – „Asketes”, „Morton Feldman”, „Ikos”, „Profundis”, a także cyklu ikon – na tle poszukiwań artystycznych w Polsce i na świecie. Publikacja została wydana w związku z wystawą Mieczysława Knuta w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, która odbyła się w 2021 roku.