Anna Schumacher
 – Gabinety osobliwości

Od 17 stycznia 2022 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia prezentowana jest wystawa prac artystycznych Pani mgr Anny Schumacher. Jest to kolekcja prac przygotowanych na publiczną obronę doktoratu w dniu 3 lutego 2022 roku o godz. 12.00 w MCSW Elektrownia. Promotorem pracy doktorskiej pt. „Rzeczywistość unierzeczywistniona przez sztukę. Gabinety osobliwości” jest Dziekan Wydziału Sztuki UTH w Radomiu – prof. dr hab. Andrzej Markiewicz, promotorem pomocniczym – dr Kazimierz Łyszcz.

Anna Schumacher – malarka i ilustratorka. Studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w 2001 roku w Pracowni Malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem Romana Banaszewskiego.

Od 2003 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a także od 2011 roku do nie do niezależnej zakopiańskiej grupy „Popatrz”. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, grafiką (litografią), a także ilustracją prasową i książkową. Nagradzana za ilustracje do książek dla dzieci oraz trzykrotnie – w latach 2005, 2009, 2010 (Nagroda Publiczności) – wyróżniona nagrodą zakopiańskiego ZPAP – Obraz Roku oraz statuetką „Halna”.

W latach 2000–2022 miała ponad 40 indywidualnych wystaw malarstwa i grafiki (Polska, Słowacja, Czechy, Niemcy). Bierz udział w licznych wystawach zbiorowych malarstwa, grafiki, rysunku i plenerach artystycznych w kraju i zagranicą (Francja, Dania, Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy). W ostatnich latach brała udział w dwóch międzynarodowych projektach artystycznych: „Infiltracja” (Polska–Słowacja) oraz „Cztery Strony Świata / Vier Seiten Der Welt” (Polska – Niemcy – Czechy) jako malarka i kuratorka.

W roku 2021 jako jedyna artysta z zagranicy uczestniczyła w projekcie „100 +” zorganizowanym przez czeską fabrykę porcelany THUN 1794, a jej realizacje znalazły się w zbiorach Muzeum Porcelany w Karlowych Warach.

Od 2012 roku zajmuje się techniką litografii z kamienia, pracując w renomowanej pracowni graficznej Svoboda w czeskiej Pradze oraz w Krakowie.
Autorka m.in. cykli kolorowych litografii z kamienia „Babylonky”, „Siostry Muzy”, „Gabinety osobliwości” czy „Ghost Stories” dotyczącym w poetycki sposób wydarzeń i wspomnień z życia autorki, który nie jest dokończonym projektem. Jej obrazy, grafiki i ilustracje znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Słowacji, Czechach, Kanadzie, Niemczech, Australii, USA i Wielkiej Brytanii, a jej obrazy znajdują się także w zbiorach Narodowego Muzeum Tatrzańskiego. W latach 2019–2022 była doktorantką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Technicznego w Radomiu.

Anna Schumacher jest także kuratorką wystaw, pisze teksty o sztuce. Prowadzi działalność pedagogiczną, jest pomysłodawczynią i kuratorką artystyczną Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego im. arch. Anny Górskiej odbywającego się od 2014 roku w Zakopanem na Polanie Chochołowskiej oraz w centralnej Polsce.