Autorskie oprowadzanie Agaty Kus i Heleny Stiasny
po wystawie „Woman Art Power”

Zapraszamy w niedzielę 10 lipca o godz. 13.00 na zwiedzanie wystawy „Woman Art. Power”, którą ze swojej perspektywy pokażą Agata Kus i Helena Stiasny. Artystki opowiedzą m.in. o procesie tworzenia oraz swoich pracach prezentowanych na wystawie.

 


Agata Kus – absolwentka i doktor Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2012 r. W latach 2010–2016 była asystentką w prywatnym atelier Pauliny Ołowskiej. Zajmuje się głównie malarstwem i wideo. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W 2017 r. została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. W 2011 i 2018 r. była nominowana do stypendium szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildeward. W 2021 r. zdobyła pierwsze miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki publikowanego na łamach Rzeczpospolitej. Współpracowała z wieloma instytucjami i galeriami w Polsce, Austrii i Paryżu. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, kolekcji mBanku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Helena Stiasny – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w 2020 r. na Wydziale Grafiki. Nagrodzona we Włoszech za malarstwo podczas VeniceLands ArtPrize 2019. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Kirgistanie. Autorka ilustracji (opublikowanych pod pseudonimem Ala Bankroft) do nagradzanej i przetłumaczonej na 6 języków książki Widziałam pięknego dzięcioła (Wydawnictwo Dwie Siostry). W malarstwie, przy pomocy autoportretu porusza tematykę kobiecej podmiotowości. Interesuje ją konfrontacja z ciałem i jego kulturowym wyobrażeniem na styku dziewczęcości i kobiecości. W swoich pracach odwołuje się do tradycji malarstwa europejskiego i obrazów archetypowych, poszukując kobiecej narracji w klasycznych motywach.

• Na wydarzenie nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

• Wystawa przeznaczona dla widzów dorosłych.
   Osoby niepełnoletnie zapraszamy tylko z opiekunami.

• Oprowadzanie w cenie wstępu na wystawę (6 zł).

ZOBACZ FOTORELACJĘ ZE SPOTKANIA...