STREFA KOMFORTU
26 VI - 30 VIII 2022

Strefa Komfortu powraca! Wszystkich stęsknionych za leżakami, odpoczynkiem w gronie znajomych i kulturą zapraszamy do Elektrowni! Jak co roku zapewnimy Wam sporo wrażeń za sprawą koncertów i kina pod gwiazdami. Strefa Komfortu to także okazja do spotkań z inspirującymi ludźmi w ramach warsztatów artystycznych. W te wakacje kulturalne serce miasta będzie biło pod adresem Mikołaja Kopernika 1. Nie może Cię tu zabraknąć!

Koncerty

2 lipca, godz. 20.30 – Niemoc (z gościnnym udziałem Misi Furtak)

rock alternatywny

„Notoryczni debiutanci” mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80. i 90. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory to ich znak rozpoznawczy, o czym najlepiej przekonać się można na koncertach. Niemoc wystąpiła m.in. na Openerze, węgierskim Sziget, Męskim Graniu, OFF Festivalu czy Nowej Muzyce. W sieci zaś można znaleźć ich sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Na koncercie jako gość specjalny pojawi się Misia Furtak.

16 lipca, godz. 20.30 – Shyness! 

dream pop

Shyness! wywodzi się z nieśmiałości. Paradoksalnie – chociaż jest to słabość – to artystki zamieniają ją w swoją siłę. Stąd, obok nieśmiałości, przekorny wykrzyknik. Ich muzyka to przede wszystkim połączenie hipnotyzujących wokali. Wszystko w sosie z syntezatorów, bitów, przestrzennych gitar i pianina. To przestrzeń, dym, świt pomieszany z mrokiem. Niezwykłe przenikanie się kilku damskich głosów i wrażliwości.

13 sierpnia, godz. 20.30 – SoundQ

muzyka elektroniczna

SoundQ to alias producenta i wokalisty Kuby Kubicy, niestrudzonego outsidera krakowskiej tanecznej alternatywy. W piosenkach Kubicy rysuje się wyraźnie wschodnioeuropejskie spojrzenie na rzeczywistość – przenikliwe i gotowe nazywać rzeczy po imieniu. Nawiązuje w nich m.in. do dynamiki międzyludzkich relacji, kaprysów i okrucieństwa losu, nierównego układu sił czy niestabilności życia na styku światów. Wszystkie te wątki skupiają się w nieszablonowej odmianie muzyki elektronicznej czerpiącej garściami zarówno z house’u, jak i muzyki basowej, old-schoolowego IDM-u czy współczesnego pop-u. SoundQ jest undergroundowy, przebojowy i taneczny, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do słuchaczy z najróżniejszych zakątków świata.

20 sierpnia, godz. 20.30 – you.Guru 

rock psychodeliczny

you.Guru powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Dźwiękowy odruch, reakcja na dziwne czasy. Muzyka balansująca na nieobliczalnym gruncie, w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii. Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down). To właśnie przenikanie się różnych estetyk i inspiracji jest kluczem do muzyki you.Guru. Koncertowi towarzyszyć będą spektakularne wizualizacje autorstwa Radosława Deruby.

• Wstęp – 30 zł
• Bilety do nabycia online i w kasie Elektrowni.

Kino

30 czerwca, godz. 21.30 – Heavy Trip

reż. Jukka Vidgren, Jusso Laatio, komedia, muzyczny, Norwegia, Finlandia 2018, 92’ (premiera)

Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną rozrywką i jednocześnie największą pasją jest śpiew w metalowej kapeli Impaled Rectum. Choć zespół istnieje od 12 lat, jeszcze nigdy nie udało im się zagrać koncertu. Pewnego dnia chłopaki spotykają dyrektora wielkiego norweskiego festiwalu muzyki metalowej. Podejmują decyzję – teraz albo nigdy. Porywają perkusistę ze szpitala dla umysłowo chorych, kradną furgonetkę, trumnę z ciałem i wyruszają na podbój Norwegii.

12 lipca, godz. 21.30 – Zagubiona autostrada

reż. David Lynch, dramat, kryminał, thriller, USA, Francja 1997, 135’

Saksofonista Fred Madison znajduje tajemniczą kasetę video, na której zarejestrowano morderstwo w sypialni jego domu. Ofiarą okazuje się jego żona Renee, natomiast zabójcą – on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka. Po kilku dniach okazuje się, że w celi zamiast Freda więziony jest nieznany młody mężczyzna.

26 lipca, godz. 21.00 – Łowcy miodu

reż. Krystian Matysek, dokumentalny, Polska 2016, 100’ (premiera)

Film z życia pszczół i ludzi. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „widzianej” – w pniu wiekowego drzewa, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i wielkich miastach Europy i Azji. Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Zdjęcia realizowane są w Nepalu, Francji, Rosji, Polsce oraz w Ukrainie.

9 sierpnia, godz. 21.00 – Głusza

reż. Patrycja Rozema, dramat, thriller, USA 2015, 112’ (premiera)

Siostry Nell i Eva mieszkają z ojcem w domu oddalonym od cywilizacji. Nell właśnie przygotowuje się do egzaminów w szkole, a Eva ciężko trenuje przed ważnymi przesłuchaniami tanecznymi. Wieczorem następuje przerwa w dostawie prądu. Początkowo nikt z domowników się tym nie martwi. Jednak po kilku dniach, gdy przestaje działać radio – jedyne źródło informacji – rodzina postanawia wyruszyć do najbliższego miasta, by zasięgnąć informacji o tym, co się dzieje.

23 sierpnia, godz. 20.30 – Pod powierzchnią

reż. Joachim Heden, dramat, thriller, akcja, Szwecja, Belgia, Norwegia 2020, 81’ (premiera)

Najnowszy tytuł Joachima Hedena opowiada historię dwóch sióstr, których relacje nigdy nie były łatwe. Dziewczyny odziedziczyły po matce pasję do nurkowania, która pomaga im również w skracaniu dystansu pomiędzy nimi. Duża część filmu toczy się pod wodą, gdzie młodsza z sióstr Tuva, zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej starsza siostra Ida musi jak najszybciej znaleźć pomoc, niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma żywej duszy. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.

30 sierpnia, godz. 20.00 – Strefa komfortu

reż. Daniel Schechter, komedia, USA 2020, 93’ (premiera)

Josh jest profesorem na nowojorskiej uczelni. Podczas wykładu wpędza jedną ze swoich studentek w zakłopotanie, za co musi ponieść konsekwencje, które w najgorszym wypadku mogą skutkować nawet utratą pracy. Mężczyzna postanawia złapać oddech i przemyśleć całą sytuację. W tym celu decyduje się spędzić weekend w gronie swoich bliskich.

• Wstęp – 8 zł
• Bilety do nabycia godzinę przed projekcją wyłącznie w kasie kina.
• W razie deszczu seans zostanie odwołany.
• Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty

26 czerwca, godz. 12.00 – Język jako źródło wyzwolenia

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Prowadzenie: Monika Drożyńska

Artystka zaprezentuje swoje prace, skupiając się na wątkach polityki liter. Opowie o wybranych literach alfabetu ukraińskiego, polskiego i angielskiego, które używa w swoich pracach. W drugiej części spotkania uczestnicy będą mogli wyhaftować flagę z użyciem poznanych znaków.
Monika Drożyńska (ur. 1979) – absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby’s. Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Kijowie, Muzeum Sztuki w Lentos w Austrii.

24 lipca, godz. 13.00 – Kosmiczne dźwięki

Warsztaty dla dzieci

Prowadzenie: Rafał Iwański i Wojciech Zięba

Warsztaty podzielone będą na dwie części tematyczne: muzyczno-instrumentalną oraz astronomiczno-sygnałową. Podczas warsztatów dzieci będą mogły usłyszeć wiele sygnałów pochodzenia pozaziemskiego zarejestrowanych przez najnowocześniejsze teleskopy na świecie. Sygnałom będą towarzyszyły obrazy obiektów astronomicznych, które je wysyłają. Ponadto przeprowadzone zostaną eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, będzie można poznać różne fenomeny brzmieniowe oraz odbyć wspólną improwizację. Wszystkie instrumenty (często bardzo unikatowe) zapewniają prowadzący warsztaty. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty akustyczne używane przez autorów: instrumenty burzowe („spring tube”), bębny ramowe, gongi i duży zestaw drobnych instrumentów akustycznych do imitowania głosów Kosmosu.

14 sierpnia, 13.00 – Ekologiczny notes

Warsztaty dla dzieci

Prowadzenie: Kobalt Migrating Platform

Warsztaty własnoręcznego wykonania książki/notesu z materiałów odzyskanych – makulatury, tapet i niewykorzystanego papieru. Zależnie od wybranego tematu notatnik zostanie przekształcony w książkę, przewodnik w mapę bądź dziennik. Będziemy wykorzystywać stare, inspirujące do działania materiały. Przyjrzymy się krojom pism, które występują w różnych kulturach, poznamy iluminacje gotyckie. W naszych kilkukartkowych notesach nie zabraknie także elementów przestrzennych, takich jak pop-up.

• Wstęp – 10 zł
• Liczba miejsc jest ograniczona.
• Zapisy: edukacja@mcswelektrownia.pl
• Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

26.06.2022 - JĘZYK JAKO ŹRÓDŁO WYZWOLENIA /WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH/ - ZOBACZ FOTORELACJĘ...
02.07.2022 - NIEMOC /KONCERT/ - ZOBACZ FOTORELACJĘ...
16.07.2022 - SHYNESS! /KONCERT/ - ZOBACZ FOTORELACJĘ...
24.07.2022 - KOSMICZNE DŹWIĘKI /WARSZTATY DLA DZIECI/ ZOBACZ FOTORELACJĘ...
13.08.2022 - SOUNDQ /KONCERT/ - ZOBACZ FOTORELACJĘ...
14.08.2022 - EKOLOGICZNY NOTES /WARSZTATY/ - ZOBACZ FOTORELACJĘ...